Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Depozyty Zabezpieczające stanowią podstawowy element systemu gwarantowania rozliczeń dla rynków terminowych. Wnoszone są przez Członków Izby, a ich zadaniem jest zabezpieczanie ryzyka związanego z rozliczanymi przez Członka transakcjami terminowymi. Obliczane są codziennie dla każdego Członka Izby po zakończeniu sesji.

Depozyty Zabezpieczające składają się z dwóch komponentów: Depozytu Wstępnego oraz Depozytu Uzupełniającego. Przy wyznaczeniu wymaganej wartości Depozytu Zabezpieczającego IRGiT uwzględnia możliwą kompensację pomiędzy Depozytem Wstępnym i Uzupełniającym.

Szczegółowe informacje na temat metodologii wyznaczania Depozytów Zabezpieczających zostały opisane w Szczegółowych zasadach rozliczeń i rozrachunku Giełdowej Izby Rozrachunkowej.

 

Obraz

Depozyt Wstępny

Zadaniem Depozytu Wstępnego jest pokrycie zmiany wyceny portfela pozycji danego Członka Izby, w okresie od ostatniego uzupełnienia depozytów zabezpieczających do momentu ich zamknięcia, przy założeniu normalnych warunków rynkowych. Depozyt Wstępny obliczany jest dla skompensowanych pozycji będących w dostawie w danym okresie w oparciu o następujące informacje:

  • saldo pozycji wyrażone w MWh
  • bieżący kurs rozliczeniowy
  • parametry ryzyka

Wartość wymaganego Depozytu Wstępnego jest zawsze większa lub równa 0. Parametry ryzyka dla poszczególnych typów kontraktów rozliczanych przez IRGiT kalkulowane są z co najmniej 99% poziomem ufności. Aktualna wartość parametrów ryzyka publikowana jest w zakładce parametry.

Kompensacja międzyproduktowa depozytów wstępnych

Kompensacja międzyproduktowa depozytów wstępnych odnosi się do sposobu wyznaczania depozytów wstępnych dla znajdujących się w portfelu danego Członka Izby kontraktów typu BASE, PEAK i OFFPEAK. Ten typ kompensacji zakłada dostosowanie poziomu wymogów w zakresie depozytu wstępnego do ryzyka generowanego przez pozycje Członków Izby przy uwzględnieniu przeciwstawnych pozycji w kontraktach zawartych na dostawy energii elektrycznej o różnym profilu.

Mechanizm ma ponadto za zadanie wyeliminowanie różnicy pomiędzy depozytem wstępnym przypisanym do pozycji w kontrakcie typu BASE oraz przypisanym do ekwiwalentu tej pozycji wyrażonemu w kontraktach typu PEAK i OFFPEAK. Rozwiązanie pozwala na jej kompensację nawet do 100%.

Kompensacja międzyproduktowa – podsumowanie

Kompensacja międzyproduktowa – przykłady kalkulacji

Kompensacja międzyokresowa depozytów wstępnych

Kompensacja międzyokresowa depozytów wstępnych odnosi się do sposobu wyznaczania depozytów wstępnych dla przeciwstawnych pozycji w różnych okresach dostawy w ramach jednego profilu, znajdujących się w portfelu danego Członka Izby lub Grupy energetycznej dla kontraktów typu BASE, PEAK, OFFPEAK i GAS_BASE.

Kompensacja międzyokresowa dzieli się na kompensację w ramach grup dostawy, dostosowującą poziom wymogów w zakresie depozytu wstępnego do ryzyka generowanego przez pozycje Członków Izby w okresach dostawy zaklasyfikowanych do tej samej grupy dostawy oraz na kompensację pomiędzy grupami dostawy, kompensującą wartość wymaganych depozytów wstępnych dla pozycji zaklasyfikowanych do różnych grup dostawy.

Maksymalny poziom redukcji wymaganych depozytów wstępnych zależy od wysokości współczynników korelacji międzyokresowej w ramach grup dostawy, współczynników korelacji międzyokresowej pomiędzy grupami dostawy, parametru uznania kompensacji międzyokresowej oraz współczynników uwzględnienia grupy dostawy, publikowanych w zakładce parametry.

Kompensacja międzyokresowa – przykłady kalkulacji

Kompensacje depozytów wstępnych – kolejność zastosowania

Kompensacje depozytów wstępnych dokonywane są w następującej kolejności:

  1. Kompensacja międzyproduktowa na poziomie Członka Izby.
  2. Kompensacja grupowa (jeśli dotyczy).
  3. Kompensacja międzyproduktowa na poziomie Grupy energetycznej (jeśli dotyczy).
  4. Kompensacja międzyokresowa w ramach grupy dostawy na poziomie Członka Izby/Grupy energetycznej.
  5. Kompensacja międzyokresowa pomiędzy grupami dostawy na poziomie Członka Izby/Grupy energetycznej.

Wyniki cząstkowe każdej z powyższych kompensacji zawarte są w systemie rozliczeniowym w raporcie „Depozyt wstępny – Kompensacja pozycji”.

Depozyt Uzupełniający

Depozyt Uzupełniający odpowiada za bieżące wyrównanie wartości portfela do rynku. Obliczany jest w oparciu o następujące informacje:

  • bieżący kurs rozliczeniowy
  • wolumen w transakcjach kupna i średnioważone kursy kupna
  • wolumen w transakcjach sprzedaży i średnioważone kursy sprzedaży

Depozyt Uzupełniający w zależności od aktualnych warunków rynkowych oraz cen po których dany Członek zawierał transakcje może przyjmować wartości dodatnie (nadwyżka) jak i ujemne (wymóg).

Dział Zarządzania Ryzykiem

W celu uzyskania szczegółowych informacji prosimy o kontakt: